Okolí

Rychlebské hory jsou krajem, který není dosud masovým turistickým ruchem zasažen. Někdy se vám může dokonce zdát, že jste na hřebeni hor zcela sami a může to být i pravda… Pokud jste milovníci hor a klidných přírodních scenérií, určitě si aspoň kousek rychlebské hřebenovky projděte.

Zajímavá místa, která zde můžete navštívit:

Rychlebské stezky
Milovníci jízdy na horských kolech si určitě nenechají ujít adrenalinovou projížďku na Rychlebských stezkách. Jedná se o ucelenou síť speciálně upravených trailů, kde si užijete parádní zábavu v obklopení krásnou přírodou Rychlebských hor.
Více informací najdete zde

Zámek Jánský vrch
Na skalnatém kopci nad městem Javorník se vypíná výrazná dominanta kraje – zámek Jánský vrch. Jde o jediný zpřístupněný památkový objekt jesenického okresu, který vyniká hlavně díky zachovanému původnímu vybavení z 19. století. Zajímavým obohacením prohlídky je jedna z největších sbírek dýmek v ČR. Kdybyste nešli na prohlídku, užijete si alespoň krásný výhled z Jánského vrchu a občerstvení v kavárně na nádvoří.
Více se dočtete na www.janskyvrch.cz

Tančírna Račí údolí
Jedním z nejpodmanivějších míst Rychlebských hor je bezesporu impozantní secesní budova Tančírny, ukrytá v  Račím údolí. V hlubokém lese narazíte na místo, které bylo v době před válkou centrem společenského dění kraje. O sobotách se zde konaly zábavy, o nedělích čaje s hudbou a tancem. Dnes Tančírna opět ožívá a pokud budete mít štěstí, můžete se zúčastnit některého ze zajímavých programů, kterých se v této nově zrekonstruované budově koná spousta.
Program najdete na www.tancirna.rychleby.cz

Rozhledna na Borůvkové hoře
Borůvková hora (899m) je hraniční vrchol na hlavním hřebeni Rychlebských hor. Vyhlídka z rozhledny je ve výšce 24m a skýtá nádherný rozhled po kraji – na jezera v širé polské nížině i na Kralický sněžník, Smrk a Praděd na české straně. Za příznivého počasí zde najdete i otevřený kiosek s bohatým občerstvením, příjemnými cenami a vstřícnou obsluhou.
Aktuality najdete na www.boruvkovahora.websnadno.cz

Umělecké objekty v krajině – REZ
REZ – neboli Rychlebská excentrická záležitost je skupinka místních mladých lidí, jejichž výtvory můžete potkat na různých místech Rychlebské krajiny. Některá uvidíte z hlavní silnice (50°19’35.004″N, 17°4’18.552″E), jiná jsou spíše skrytá (50°20’34.817″N, 17°2’52.178″E) (50°20’6.910″N, 17°7’29.267″E)
Více o skupině se dočtete třeba v tomto článku

Poutní kostel na Boží hoře

Pokud projíždíte městečkem Žulové, nemůžete jej přehlídnout – novogotický kostelík vypínající se na kopci přímo nad městem, zvoucí jak k náboženské pouti kolem zastavení křížové cesty, tak ke krásným rozhledům z vrcholu hory.
cs.wikipedia.org/wiki/boží-hora

 

Přírodní zajímavosti

Venušiny misky
Skalní útvary s prohlubněmi a výklenky jsou podle místních bájí sídlem skřítků Venušánků, obývajících vrchol Smolného kopce. Procházka za skřítky může vést kolem krásných rybníků, pokud se sem vyprávíte z  Černé Vody.
Více informací najdete zde

Nýznerovské vodopády
Na Stříbrném potoce nedaleko obce Žulová v místě úzké skalní soutěsky narazíte na dva menší vodopády. Cesta je příjemná, ale asfaltová, od zákazu vjezdu dlouhá asi 1 km.
Více informací najdete zde

Zatopené lomy
Jedním z pokladů tohoto kraje je koupání v průzračných vodách zatopených lomů, které jsou skryty v nejrůznějších zákoutích a jejich objevování může být vítanou letní zábavou. Najděte Vycpálek, Trans, Rampu, nebo Důl Pelnář. Inspirujte se na:
lomy kolem Žulové
lomy kolem Vidnavy

Pár dní v Rychlebských horách je balzám na duši. A my pro vás máme střechu nad hlavou jen pár kroků od luk, lesů a kopců. Ozvěte se nám.